  • EET-HC2D122CF
EET-HC2D122CF
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2D122CF
HK JDW NO:
590-EET-HC2D122CF
Datasheet:
EET-HC2D122CF
Description:
TS-HC 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.38A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2D122CF
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Resistance
    166mOhm
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    166mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.4697mA
  • Ripple Current
    2.38A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.38A @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm