  • EET-HC2V681KA
EET-HC2V681KA
advertisement
Manufacturer No:
EET-HC2V681KA
HK JDW NO:
590-EET-HC2V681KA
Datasheet:
EET-HC2V681KA
Description:
TS-HC 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-HC2V681KA
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    244mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.4636mA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.38A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm