  • EET-UQ2G331KA
EET-UQ2G331KA
advertisement
Manufacturer No:
EET-UQ2G331KA
HK JDW NO:
590-EET-UQ2G331KA
Datasheet:
EET-UQ2G331KA
Description:
TS-UQ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EET-UQ2G331KA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    603mOhm
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    603mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.08995mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.66A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm