  • EETEE2G391KJ
EETEE2G391KJ
advertisement
Manufacturer No:
EETEE2G391KJ
HK JDW NO:
590-EETEE2G391KJ
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% Bulk 2.52A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
EETEE2G391KJ
  • Ripple Current (AC)
    2.52A
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm
  • Length
    45mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Through Hole
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    638mOhm
  • Voltage
    400V
  • Leakage Current
    1.18491mA
  • Ripple Current
    2.52A