  • EEU-EB1H470SH
EEU-EB1H470SH
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB1H470SH
HK JDW NO:
590-EEU-EB1H470SH
Datasheet:
EEU-EB1H470SH
Description:
EB 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 61mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 18852
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB1H470SH
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    EB
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0235mA
  • Ripple Current
    61mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    61mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    79.3mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm