  • EEU-FA1E561S
EEU-FA1E561S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FA1E561S
HK JDW NO:
590-EEU-FA1E561S
Description:
EEU-FA 560μF Capacitor 20% 1.205A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FA1E561S
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    EEU-FA
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Leakage Current
    0.14mA
  • Ripple Current
    1.205A
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    15mm