  • EEU-FA1J681L
EEU-FA1J681L
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FA1J681L
HK JDW NO:
590-EEU-FA1J681L
Description:
EEU-FA 680μF Capacitor 20% 2.265A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FA1J681L
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    EEU-FA
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    680μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Leakage Current
    0.4284mA
  • Ripple Current
    2.265A
  • Tan Delta
    0.08
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm