  • EEU-FK1A272B
EEU-FK1A272B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FK1A272B
HK JDW NO:
590-EEU-FK1A272B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FK1A272B
Description:
FK 2700μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FK1A272B
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2700μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.27mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.23
  • Impedance
    29mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.512A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm