  • EEU-FR1H471
EEU-FR1H471
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1H471
HK JDW NO:
590-EEU-FR1H471
Description:
FR 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 32857
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1H471
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    470μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.235mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.10
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.695A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.26A @ 100kHz
  • ESR
    22 mΩ
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm