  • EEU-HD1E103
EEU-HD1E103
advertisement
Manufacturer No:
EEU-HD1E103
HK JDW NO:
590-EEU-HD1E103
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-HD1E103
Description:
HD 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 23878
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-HD1E103
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HD
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.53A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    2.2A
  • Diameter
    18mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm