  • EEUFC1H181
EEUFC1H181
advertisement
Manufacturer No:
EEUFC1H181
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEUFC1H181
Datasheet:
EEUFC1H181
Description:
180μF Capacitor 20% Bulk 850mA 5mm Radial
Quantity:
In Stock : 1216
Step5Bar-code shipping tag
EEUFC1H181
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    119mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Ripple Current
    850mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Current - Leakage
    3μA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Length
    16mm