  • EEV-FK0J101P
EEV-FK0J101P
advertisement
Manufacturer No:
EEV-FK0J101P
HK JDW NO:
590-EEV-FK0J101P
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEV-FK0J101P
Description:
FK 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 240mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-FK0J101P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FK
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    360mOhm
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Ripple Current
    240mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    360mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 100kHz
  • Custom Capabilities
    Vibration-Proof Product Available on Req
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm