  • EEV-TG1C101P
EEV-TG1C101P
advertisement
Manufacturer No:
EEV-TG1C101P
HK JDW NO:
590-EEV-TG1C101P
Datasheet:
EEV-TG1C101P
Description:
TG 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 197mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-TG1C101P
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Ripple Current
    197mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.23
  • Ripple Current @ Low Frequency
    128.1mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    197mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    TG
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%