  • EKZE101ELL391MK40S
EKZE101ELL391MK40S
advertisement
Manufacturer No:
EKZE101ELL391MK40S
HK JDW NO:
856-EKZE101ELL391MK40S
Description:
KZE 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKZE101ELL391MK40S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KZE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    32mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    900mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm