  • EPM570M256I5N
EPM570M256I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570M256I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM570M256I5N
Package:
BGA
Datasheet:
EPM570M256I5N
Description:
PMIC 256 Pin 1.8797GHz 2.5V BGA
Purchasing and Inquiry
EPM570M256I5N Overview
There are 440 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.There is a BGA package containing it.It is programmed with 160 I/Os.256terminations have been programmed into the device.BOTTOMis the terminal position of this electrical part.An electrical supply voltage of 2.5V is used to power it.The part is included in Programmable Logic Devices.The chip is programmed with 256 pins.When using this device, IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3Vcan also be found.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, FLASHis used.In this case, it is mounted by Surface Mount.This board has 256 pins.In this case, the maximum supply voltage is 3.6V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A total of 160 Programmable I/Os are available.This frequency can be achieved at 1.8797GHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.It is recommended to keep the operating temperature below 100°C.The logic block consists of 57 l logic blocks (LABs).A fundamental building block of logic consists of 570logic elements/cells.It is recommended that the maximum frequency is less than 0.In the devices, a memory of 1kBis provided for the storage of programs and data.
EPM570M256I5N Features
BGA package
160 I/Os
256 pin count
256 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570M256I5N Applications
There are a lot of Altera EPM570M256I5N CPLDs applications.
  • Complex programmable logic devices
  • Interface bridging
  • Address decoders
  • Field programmable gate
  • Handheld digital devices
  • Multiple Clock Source Selection
  • Code converters
  • D/T registers and latches
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
Step5Bar-code shipping tag
EPM570M256I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    55mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    8.7 ns
  • Turn On Delay Time
    8.7 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz