  • ESMH800VSN562MR45S
ESMH800VSN562MR45S
advertisement
Manufacturer No:
ESMH800VSN562MR45S
HK JDW NO:
856-ESMH800VSN562MR45S
Description:
SMH 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.55A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH800VSN562MR45S
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SMH
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    44mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.55A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.55A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.46A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm