  • ETPF470M5H
ETPF470M5H
advertisement
Manufacturer No:
ETPF470M5H
HK JDW NO:
590-ETPF470M5H
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
ETPF470M5H Overview
Ripple current is measured to be 6.1A for the part.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 5mOhm @ 100kHz for high efficiency.There is 117.5μA leakage current in this capacitor.It operates with the capacitance of 470μF.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 2.5V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.In addition to its 0.157 4.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
ETPF470M5H Features
6.1A ripple current
a 5mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 117.5μA
with a capacitance of 470μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
ETPF470M5H Applications
  • Smart phone
  • Notebook
  • LCD TV
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
ETPF470M5H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    POSCAP™ TPF
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    117.5μA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D4
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm