  • ETPSF270M6E
ETPSF270M6E
advertisement
Manufacturer No:
ETPSF270M6E
HK JDW NO:
590-ETPSF270M6E
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
ETPSF270M6E
Purchasing and Inquiry
ETPSF270M6E Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 6mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.Capacitance is 270μF when it operates.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 2.5V.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.It has a maximum seated height of 0.079 2.00mm°C, which enables stable operation.
ETPSF270M6E Features
a 6mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 270μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
ETPSF270M6E Applications
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
ETPSF270M6E
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B2S
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSCAP™ TPSF
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%