  • G6BK-1114P-US-DC24
G6BK-1114P-US-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6BK-1114P-US-DC24
HK JDW NO:
578-G6BK-1114P-US-DC24
Package:
DIP
Description:
Quantity:
In Stock : 582
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6BK-1114P-US-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    3.7g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    G6B
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Depth
    10mm
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    380V
  • Physical Dimension
    20mm x 10mm x 10mm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2kOhm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    11.7mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Coil Power
    280mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Length
    21mm