  • GCDA15C-1-GS08
GCDA15C-1-GS08
advertisement
Manufacturer No:
GCDA15C-1-GS08
HK JDW NO:
884-GCDA15C-1-GS08
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
GCDA15C-1-GS08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GCDA15C-1-GS08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    SOT-143
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.5pF
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Depth
    1.4mm
  • Base Part Number
    GCDA15C-1
  • Operating Supply Voltage
    16.5V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    30V
  • Clamping Voltage
    30V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    10A
  • Peak Pulse Power
    300W
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    16V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    1.5pF @ 1MHz
  • Length
    3mm