  • GNM0M2R60J473ME17D
GNM0M2R60J473ME17D
advertisement
Manufacturer No:
GNM0M2R60J473ME17D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GNM0M2R60J473ME17D
Package:
0302 (0806 Metric)
Purchasing and Inquiry
GNM0M2R60J473ME17D Overview
When seated, the maximal height is 0.020 0.50mm.It operates on a size/dimension of 0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm.Having a coefficient of X5R, it is at room temperature.A 0302 (0806 Metric) case contains the product.The terminal pitch of this part is 450μm.It operates from a voltage of 6.3VV DC.
GNM0M2R60J473ME17D Features
the maximal height is 0.020 0.50mm
with the size / dimension of 0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm
A temperature coefficient of X5R
a 450μm terminal pitch
GNM0M2R60J473ME17D Applications
There are a lot of Murata Electronics GNM0M2R60J473ME17D applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
GNM0M2R60J473ME17D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0302 (0806 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GNM
  • Size / Dimension
    0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    450μm
  • Depth
    600μm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    200μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    0.9mm
  • Width
    0.6mm