  • GYB1H680MCQ1GS
GYB1H680MCQ1GS
advertisement
Manufacturer No:
GYB1H680MCQ1GS
HK JDW NO:
555-GYB1H680MCQ1GS
Datasheet:
GYB1H680MCQ1GS
Description:
GYB Series 68μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 68μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to GYB series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the GYB1H680MCQ1GS capacitor can be classified as Hybrid. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon GYB1H680MCQ1GS GYB1H680MCQ1GS Capacitor GYB1H680MCQ1GS Capacitor. Voltage - Rated often has values of 50V.
GYB Series
Capacitance: 68μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of GYB1H680MCQ1GS Aluminum Polymer Capacitors.
  • PFC
  • Motor Start
  • DC Link
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Flashtube Ignition
  • Audio Crossover
  • Decoupling Noise Filtering
  • Coupling or blocking
  • Frequency Converters
  • Signal decoupling & power bypass
Step5Bar-code shipping tag
GYB1H680MCQ1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm