  • GYB1V470MCQ1GS
GYB1V470MCQ1GS
advertisement
Manufacturer No:
GYB1V470MCQ1GS
HK JDW NO:
555-GYB1V470MCQ1GS
Datasheet:
GYB1V470MCQ1GS
Description:
GYB Series 47μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 47μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to GYB series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the GYB1V470MCQ1GS capacitor can be classified as Hybrid. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon GYB1V470MCQ1GS GYB1V470MCQ1GS Capacitor GYB1V470MCQ1GS Capacitor. Voltage - Rated often has values of 35V.
GYB Series
Capacitance: 47μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of GYB1V470MCQ1GS Aluminum Polymer Capacitors.
  • Frequency Converters
  • DC Link
  • Decoupling Noise Filtering
  • Computer motherboards
  • Lighting Ballast
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • To enhance power efficiency
  • Power Factor Correction
  • To reduce power noise & signal noise
  • Bypassing Noise Filtering
Step5Bar-code shipping tag
GYB1V470MCQ1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm