  • HTK-63V100MF61E-R2
HTK-63V100MF61E-R2
advertisement
Manufacturer No:
HTK-63V100MF61E-R2
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-HTK-63V100MF61E-R2
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
HTK-63V100MF61E-R2 Overview
Systems need 700mA @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 120mOhm on this electrical device.In order to fully perform its function, 70mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.Ideally, the operating temperature should be -55°C~125°C.
HTK-63V100MF61E-R2 Features
700mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 120mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
HTK-63V100MF61E-R2 Applications
There are a lot of Elna America HTK-63V100MF61E-R2 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
HTK-63V100MF61E-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HTK
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    70mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    700mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm