  • IHSM4825EB5R6L
IHSM4825EB5R6L
advertisement
Manufacturer No:
IHSM4825EB5R6L
HK JDW NO:
873-IHSM4825EB5R6L
Datasheet:
IHSM4825EB5R6L
Description:
Quantity:
In Stock : 17753
Step5Bar-code shipping tag
IHSM4825EB5R6L
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.540Lx0.250W 13.72mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.35mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    3.8A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    51mOhm Max
  • Max DC Current
    3.8A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.9A
  • Inductance Tolerance
    15%
  • DC Current
    3.8A
  • RMS Current (Irms)
    3.8A
  • Height
    5.72mm
  • Height Seated (Max)
    0.225 5.72mm