  • ISL22444TFV20Z
ISL22444TFV20Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22444TFV20Z
HK JDW NO:
391-ISL22444TFV20Z
Package:
TSSOP
Datasheet:
ISL22444TFV20Z
Description:
Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.25V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
ISL22444TFV20Z Overview
A package containing it contains TSSOP.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.In total, pentometer has 256 positions.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.20 pins are available on this potentiameter.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.125°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.2.25V is the minimum supply voltage that it can work with.
ISL22444TFV20Z Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
20 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
ISL22444TFV20Z Applications
  • Refrigerator
  • Programmable low pass filter
  • Motor control
  • Audio Volume control
  • Audio level control
  • Testing equipment
  • Industrial control
  • Bias adjustment circuits
  • Used as variable resistor
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
ISL22444TFV20Z
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    20
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V