  • LGY1H153MELC50
LGY1H153MELC50
advertisement
Manufacturer No:
LGY1H153MELC50
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LGY1H153MELC50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LGY 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 1580
Step5Bar-code shipping tag
LGY1H153MELC50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LGY
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15000μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.59mA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.37A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm