  • LKG1E153MESAAK
LKG1E153MESAAK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1E153MESAAK
HK JDW NO:
555-LKG1E153MESAAK
Description:
LKG 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.15A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1E153MESAAK
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.83mA
  • Ripple Current
    3.15A
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.15A @ 120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm