  • LNR1C474MSEN
LNR1C474MSEN
advertisement
Manufacturer No:
LNR1C474MSEN
HK JDW NO:
555-LNR1C474MSEN
Description:
LNR 470000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNR1C474MSEN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470000μF
  • Terminal Pitch
    31.8mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Tan Delta
    1.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    35.075A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    4.843 123.00mm
  • Length
    120mm