  • LNY2G183MSEJBB
LNY2G183MSEJBB
advertisement
Manufacturer No:
LNY2G183MSEJBB
HK JDW NO:
555-LNY2G183MSEJBB
Description:
LNY 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNY2G183MSEJBB
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    42.84A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    9.173 233.00mm
  • Length
    230mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    18000μF
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V