  • LT300016T265K1J
LT300016T265K1J
advertisement
Manufacturer No:
LT300016T265K1J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-LT300016T265K1J
Package:
Axial
Datasheet:
LT300016T265K1J
Purchasing and Inquiry
LT300016T265K1J Overview
To prevent damage to the devices, PTC thermistors are packaged in Axial packages. Packaged in the Bulk, these PTC thermistors are safe to handle. PTC thermistors have 2 terminations. There is 0.167W heat produced by PTC thermistors.
LT300016T265K1J Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
Package / Case: Axial
Resistance @ 25°C: 5.1kOhm
Terminal Shape: WIRE
Series: Citec
Operating Temperature: -40°C~125°C
LT300016T265K1J Applications
There are a lot of TE Connectivity Passive Product LT300016T265K1J PTC Thermistors applications.
  • Energy saving at office (air-conditining/ighting control)
  • Power Supply Modules
  • Portable Medical Instruments
  • Any Thermally-Sensitive System
  • Temperature monitoring
  • Thermal threshold detection
  • Disk Drives
  • Display backlights
  • Automotive
  • Power supplies, converters, and heat- sink
Step5Bar-code shipping tag
LT300016T265K1J
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Citec
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.167W
  • Power - Max
    250mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    5.1kOhm