  • LT7339002A1K5JTE
LT7339002A1K5JTE
advertisement
Manufacturer No:
LT7339002A1K5JTE
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-LT7339002A1K5JTE
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
LT7339002A1K5JTE
Purchasing and Inquiry
LT7339002A1K5JTE Overview
It is important to protect PTC thermistors from damage by placing them in 0805 (2012 Metric) packages. In order to protect themselves from damage, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). The terminations of the PTC thermistor are 2. It was determined that PTC thermistors produced 0.1W of heat.
LT7339002A1K5JTE Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Resistance @ 25°C: 1kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
Series: Citec
Operating Temperature: -40°C~125°C
Tolerance: 5%
LT7339002A1K5JTE Applications
There are a lot of TE Connectivity Passive Product LT7339002A1K5JTE PTC Thermistors applications.
  • Thermal threshold detection
  • High function home appliances (microwaves and air-conditioners)
  • Various engine control units
  • Secondary protection of battery packs
  • Temperature compensation and sensing in Test and measuring equipment
  • Various motor driving circuits
  • Home appliances
  • Electronic ballasts
  • Entertainment Systems
  • Battery Management
Step5Bar-code shipping tag
LT7339002A1K5JTE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Citec
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    3900 ppm/°C
  • Resistance
    1.5kOhm
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • ELV
    Compliant
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    50V
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    1kOhm