  • LT7339002A1K0JTE
LT7339002A1K0JTE
advertisement
Manufacturer No:
LT7339002A1K0JTE
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-LT7339002A1K0JTE
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
LT7339002A1K0JTE
Purchasing and Inquiry
LT7339002A1K0JTE Overview
For protection, PTC thermistors are contained in 0805 (2012 Metric) packages. To ensure safety, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). PTC thermistors have 2 terminations. It has 2 pins. It is possible that PTC thermistors operate at 50V voltage. In theory, this thermistor can deliver 50V when it is in operation. In the DC circuit, these thermistors are rated for 50V. Heat produced by PTC thermistors is rated as 0.1W. In order to ensure reliable performance, this thermistor should supply a voltage of 50V.
LT7339002A1K0JTE Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 1kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: Citec
Operating Temperature: -40°C~125°C
Tolerance: 5%
LT7339002A1K0JTE Applications
There are a lot of TE Connectivity Passive Product LT7339002A1K0JTE PTC Thermistors applications.
  • Electronic ballasts
  • Temperature monitoring
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • Battery Management
  • Solid state drives
  • Household appliances
  • Digital Cameras
  • Battery Packs
  • Personal Computers
  • Over-temperature protection of power components
Step5Bar-code shipping tag
LT7339002A1K0JTE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    Citec
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    3900 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    50V
  • Insulation Resistance
    10MOhm
  • Voltage
    50V
  • ELV
    Compliant
  • Max Supply Voltage
    50V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3900 K
  • Resistance @ 25°C
    1kOhm