  • LXZ6.3VB123M16X40LL
LXZ6.3VB123M16X40LL
advertisement
Manufacturer No:
LXZ6.3VB123M16X40LL
HK JDW NO:
856-LXZ6.3VB123M16X40LL
Description:
LXZ 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.71A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LXZ6.3VB123M16X40LL
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.71A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    15mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.1535A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.71A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm