  • M550B347K030AA
M550B347K030AA
advertisement
Manufacturer No:
M550B347K030AA
HK JDW NO:
417-M550B347K030AA
Package:
M55 Module
Datasheet:
M550B347K030AA
Purchasing and Inquiry
M550B347K030AA Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 50mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 340μF when it operates.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.This voltage - Rated at 30V - allows the device to be highly efficient.In addition to its 0.445 11.30mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
M550B347K030AA Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 340μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 30V
M550B347K030AA Applications
There are a lot of KEMET M550B347K030AA applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B347K030AA
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    340μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%