MAX5491WA30000-T
MAX5491WA30000-T
503-MAX5491WA30000-T
SOT-23
3 Pin Digital Potentiometers
Purchasing and Inquiry
MAX5491WA30000-T Overview
This file is contained in a package of SOT-23.In the Tape & Reel package, it is accessible for securing the digital analogic.In the digi devices, there are 3 pins.Flow can be restricted using 30kOhm.The mount is Surface Mount.potentiameter with 3 pins.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.
MAX5491WA30000-T Features
Available in SOT-23 package
3 pins
MAX5491WA30000-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX5491WA30000-T Digital Potentiometers applications.
- Speakers
- Industrial control circuits
- PC
- Automatic gain control
- Communication device
- Programmable power supplies
- Refrigerator
- Motor control
- Audio level control
- Low power system
Package
MAX5491WA30000-T
Maxim Integrated503-MAX5402EUA+T8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-DS1804Z-010+8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX5128ELA+T8-WFDFN2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX5402EUA+8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX5407EKA+TSOT-23-82-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-MAX5424ETA+T8-WDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Maxim Integrated503-DS3904U-020+8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare