  • MC68302FC20C
MC68302FC20C
advertisement
Manufacturer No:
MC68302FC20C
HK JDW NO:
318-MC68302FC20C
Package:
PQFP
Datasheet:
MC68302FC20C
Description:
0.635mm 5V Microprocessor 20MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
MC68302FC20C Overview
The embedded microprocessor has been packed in PQFP for convenient overseas shipping. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Bulk. uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN. The total number of terminations is 132. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 5V voltage supply. At 20MHz, the CPU operates. A maximum supply current of 5.5V can be achieved by the microprocessor. Typical Other Microprocessor ICs cpu microprocessor. The external data bus width of this CPU is 16. Temperatures above 70°C are not suitable for operating the microprocessor. Embedded microprocessor bodies are injected with 132 pins. In this case, we have a CPU with only 1 core. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 5V power supplies. Data will be communicated between peripherals through 4 serial I/Os.
MC68302FC20C Features
1-Core CPU
MC68302FC20C Applications
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Torpedo guidance
  • Coffee machines
  • Printers
  • X-ray
  • Industrial instrumentation devices
  • Equipment control
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
Step5Bar-code shipping tag
MC68302FC20C
  • Package / Case
    PQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    20MHz
  • Pin Count
    132
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    16
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Number of Cores
    1
  • Bus Compatibility
    68000
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Height Seated (Max)
    4.572mm