  • MCMHR16V226M5X7
MCMHR16V226M5X7
advertisement
Manufacturer No:
MCMHR16V226M5X7
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCMHR16V226M5X7
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MCMHR 22μF Capacitor 20% 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCMHR16V226M5X7
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Series
    MCMHR
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Current - Leakage
    3.52μA
  • Ripple Current (AC)
    38mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm