  • MCP4014T-103E/OT
MCP4014T-103E/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4014T-103E/OT
HK JDW NO:
536-MCP4014T-103E/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP4014T-103E/OT
Description:
5 Terminations 5V 5 Pin MCP4014 Digital Potentiometers Up/Down (U/D, CS) 64 Positions
Quantity:
In Stock : 3000
Step5Bar-code shipping tag
MCP4014T-103E/OT
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    5
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4014
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.75mm