  • MCP4021T-503E/MC
MCP4021T-503E/MC
advertisement
Manufacturer No:
MCP4021T-503E/MC
HK JDW NO:
536-MCP4021T-503E/MC
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4021T-503E/MC
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4021 Digital PotentiometersWiperLock? Series Up/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4021T-503E/MC Overview
There is a 8-VFDFN Exposed Pad package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.Cut Tape (CT) package provides access to it.64 taps protect this pentometer against overcurrent.The pentometer consists of 64 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.8 pins can be seen in The digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Pentometer is a member of MCP4021 family.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4021T-503E/MC Features
Available in 8-VFDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4021T-503E/MC Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4021T-503E/MC Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Programmable low pass filter
  • Automatic detection of equipment
  • Adjustable gain amplifiers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Contrast control of monitors
  • Used as variable resistor
  • Calibration instrumentation
  • Motor control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
MCP4021T-503E/MC
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4021
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm