  • MCP4131-104E/SN
MCP4131-104E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4131-104E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4131-104E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4131-104E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4131 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4131-104E/SN Overview
The file is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.Pentometer consists of 128 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.The digi devices displays 8 pins.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.This object belongs to the MCP4131 family.Mounted by Surface Mount.8 pins are available on this potentiameter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4131-104E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4131-104E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4131-104E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Stereo
  • Adjustable current control
  • Automated caliberation
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control circuits
  • Power meter
  • LEDs
  • Programmable power supplies
  • Bias adjustment circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
MCP4131-104E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4131
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm