  • MCP4152T-503E/SN
MCP4152T-503E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4152T-503E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4152T-503E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4152T-503E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4152 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4152T-503E/SN Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).During overcurrent, this pentometer features 257 taps.256 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.In the digi devices, 8 pins can be seen.The way to mount is Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.The MCP4152 family contains pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
MCP4152T-503E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4152T-503E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4152T-503E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable voltage regulator
  • Speakers
  • Communication device
  • Medical equipment
  • Stereo
  • Power calibration
  • Automatic detection of equipment
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
MCP4152T-503E/SN
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4152
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm