  • MCP4162-502E/P
MCP4162-502E/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP4162-502E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4162-502E/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP4162-502E/P
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4162 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4162-502E/P Overview
The package contains 8-DIP (0.300, 7.62mm) files.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.There are 256 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 5000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices show 8 pins.You should mount in the way of Through Hole.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Limiting the flow with 5kOhm is possible.Family MCP4162 includes pentometer.Digital potentiometer is mounted by Through Hole.The potentiameter has a total of 8 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.
MCP4162-502E/P Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4162-502E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4162-502E/P Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • PC
  • Motor control
  • Contrast control of monitors
  • Power calibration
  • Programmable power supplies
  • Power meter
  • Noise-free volume controller
  • Refrigerator
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4162-502E/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    MCP4162
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm