  • MCP4162-502E/SN
MCP4162-502E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4162-502E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4162-502E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4162-502E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4162 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4162-502E/SN Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.The pentometer consists of 256 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.In the digi devices, 8 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 5kOhm is possible.In the MCP4162 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.
MCP4162-502E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4162-502E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4162-502E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable voltage regulator
  • Voltage control
  • Household appliances
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Used as programmable gain amplifier
  • Communication device
  • Low power system
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4162-502E/SN
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm