  • MCP4231-502E/ML
MCP4231-502E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231-502E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4231-502E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4231-502E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231-502E/ML Overview
A package containing 16-VQFN Exposed Pad files contains it.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.For this pentometer, there are 129 taps that protect against overcurrent.The number of positions is 128.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices has 16 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.Flow can be restricted using 5kOhm.The MCP4231 family includes pentometer.Mounted by Surface Mount.There are 16 pins on this potentiameter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.
MCP4231-502E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231-502E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231-502E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Healthcare Products
  • Programmable I to V converter
  • Bias adjustment circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control
  • Testing equipment
  • Programmable computer
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231-502E/ML
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4231
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm