  • MCP4231T-503E/SL
MCP4231T-503E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231T-503E/SL
HK JDW NO:
536-MCP4231T-503E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4231T-503E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231T-503E/SL Overview
The package contains 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.129 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.A 14 pin can be seen in the digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.In the MCP4231 family, pentometer belongs.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4231T-503E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231T-503E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231T-503E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Voltage control
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable power supplies
  • PC
  • Sensor auto referencing circuits
  • Programmable low pass filter
  • Automotive electronics
  • Joysticks
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231T-503E/SL
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm