  • MCP4242-104E/MF
MCP4242-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4242-104E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4242-104E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4242-104E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4242 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4242-104E/MF Overview
There are 10-VFDFN Exposed Pad packages in this package.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions are 128.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 10.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows the 10 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.MCP4242 is a family member.The mount is Surface Mount.The potentiameter has a total of 10 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.
MCP4242-104E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4242-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4242-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Power meter
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
  • Calibration instrumentation
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • DAC
  • Adjustable current control
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4242-104E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4242
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm