  • MCP4251T-103E/ST
MCP4251T-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251T-103E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4251T-103E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4251T-103E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251T-103E/ST Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 257 taps.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 14.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.A 14 pin can be seen in the digi devices.Mounting in Surface Mount is recommended.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.10kOhm can limit the flow.A member of the family MCP4251 pentometer belongs to.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 14 pins.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.
MCP4251T-103E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251T-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251T-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Used as voltage divider
  • Audio Volume control
  • Noise-free volume controller
  • Testing equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Medical equipment
  • Automated caliberation
  • Matching Linear Impedance
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251T-103E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
    14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C