  • MCP4251T-503E/ST
MCP4251T-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251T-503E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4251T-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4251T-503E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251T-503E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.257 taps protect this pentometer against overcurrent.Positions are 256.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices has 14 pins.Mount in the direction of Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.This object belongs to the MCP4251 family.The mount is Surface Mount.14 pins are available on this potentiameter.At 5V, the potentiometer conducts.
MCP4251T-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251T-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251T-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Contrast control of monitors
  • Refrigerator
  • Medical equipment
  • Adjustable current control
  • Programmable computer
  • Power calibration
  • Adjustable gain amplifiers
  • Wheatstone bridges
  • Calibration instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251T-503E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm