  • MCP4341T-103E/ST
MCP4341T-103E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4341T-103E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4341T-103E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4341T-103E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4341 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI129 Positions
Quantity:
In Stock : 7916
Purchasing and Inquiry
MCP4341T-103E/ST Overview
There are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 129 taps.There are 129 positions in pentometer.The terminations are set at 20.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.20 pins can be seen in The digi devices.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.This object belongs to the MCP4341 family.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 20 pins.A voltage of 3/5V can be delivered by it.
MCP4341T-103E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4341T-103E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4341T-103E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Bias adjustment circuits
  • Modern office equipment
  • Voltage control
  • Audio level control
  • DAC
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjusting the LCD Display
  • Brightness of monitors
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
MCP4341T-103E/ST
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4341
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm